Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Szőnyegtisztítás

Mit nevezünk szőnyegnek?

A szőnyeg azon textíliák összefoglaló neve, amelyek rendeltetése a padlózat borítása, a falak, bútorok befedése, takarása, a hő és a hangszigetelés, díszítés.

Egy kis szőnyegtörténelem

A kézi csomózású/kötésű szőnyeg közép Ázsiából származik (Türkmenisztán vidékéről), a nomád pásztorok találták fel azért, hogy utánozzák az állatbőröket. A szőnyegeket  a török népek (mint például a szeldzsukok) terjesztették el keleten és nyugaton. A középkor derekáig/végéig kizárólag az örmények lakta vidéken, valamint Spanyolországban készítettek kézi csomózású szőnyegeket, később ez a technika elterjedt a világ minden táján.

Professzionális szőnyegtisztítás

Szőnyegek és fajtáik

A kötésmódjuk szerint a szőnyegeknek sokféle alosztálya van. Megkülönböztetünk sima és bolyhos szőnyegeket.  Ha egy szőnyeg egyszerű szövetként készül, akkor vékony és kétoldalas, ha pedig kettős szövetként- vagyis az alja egy másik- kender, juta stb-szövet- akkor vastag és egyoldalas szőnyeg.  A szőnyeg anyaga lehet természetes( kókusz, sizál) és mesterséges ( poliamid, polipropilén, PAN, PES) Készülhetnek kézzel, vagy manapság inkább gépekkel. Lehetnek szövöttek, csomózottak, hurkoltak és csomózott  hurkoltak. Díszítésük nagyon gazdag, napjainkban is megtalálható a bonyolult mintájú, akár kézzel készült perzsa szőnyegektől kezdve az egyszínű, vagy egyszerű geometrikus mintájú szőnyegekig mindenféle az élettereinkben.

Szövőszék, kézi csomózású szőnyegA kézi szőnyegek rendkívüli komfortot biztosítanak, hiszen puha, rugalmas felületűek, és így kényelmes járást biztosítanak. Jó a meleg tartó képességük. Takaríthatóságuk a felhasznált nyersanyagtól és a színezéktől függ. A szőnyegeket csak óvatosan szabad porszívózni, és érdemes vegyileg tisztítani meghatározott időnként az igénybevételtől függően.

 

A szőnyegeket csoportosíthatjuk megjelenésük szerint. Megkülönböztetünk futó-, közép-,  faltól-falig, vagy padlószőnyegeket.

Futószőnyeg, padlószőnyeg tisztítása

A padlószőnyeg meleg hatású, összefüggő felületet adó, puha, csendes járást biztosító padlóburkoló fajta. A padlószőnyeggel esztétikailag összhangot tudunk teremteni, ha a lakás összefüggő, egymásba nyíló helyiségeinek szőnyegeit összehangoljuk.  Nagy felületen való megjelenése miatt erőteljesen meghatározza a lakás karakterét, alaphangulatát. Ajánlatos tehát mintaválasztásnál figyelembe venni meglévő bútoraink és más lakberendezési tárgyaink stílusát, valamint az egymással harmonizáló színeket. Ne feledjük, kis alapterületen a nagymintás, erőteljes színű padlószőnyeg még inkább "csökkenti" a teret, elnyomja a berendezést.

A padlószőnyegek tisztíthatóságát a felhasznált nyersanyagok és színezékek határozzák meg. A flórfelület anyaga a döntő. Ezt a szőnyegekhez mellékelt tisztítási útmutatón köteles a gyártó feltüntetni. Többnyire kézzel vagy szőnyegtisztító géppel tisztíthatók.

Szőnyeg tisztítása és ápolása

A szőnyegek elpiszkolódása lassan és fokozatosan következik be, még akkor is, ha a szőnyegeink felületéről rendszeres porszívózással igyekszünk feltakarítani a használat során a szálai közé jutó port és egyéb szennyezőanyagokat. Ha pedig már feltűnik, hogy milyen piszkos, akkor megérett az alapos tisztításra.

Sokan a reklámozott „csoda” tisztítószerek valamelyikétől várják a megújulást. Csodaszerek azonban nincsenek, kissé nagyobb ráfordítással viszont a szőnyegek szinte teljesen újszerű állapotba hozhatók – erre hivatott szakemberek közreműködésével –, és így nemcsak a fárasztó munkától, de a kudarctól is megkímélhetjük magunkat. A szőnyegtisztítás ugyanis egy külön szakma, amelyhez ma már speciális gépek és professzionális tisztítószerek szükségesek. Ezek és az alapos szakértelem viszont garantálják a szőnyegek megújulását.

A padlószőnyegek nagyon hasonlítanak a ruhákra abból a szempontból, hogy tisztítás során kikeményedhetnek, zsugorodhatnak esetleg változhat a színük. Így takarítás előtt mindenképpen meg kell vizsgálni a szövetet, tisztában kell lenni összetételükkel.

A növényi (kókusz) eredetű szőnyegek zsugorodhatanak, nem ajánlatos ezért ezeket nedvesen tisztítani.

Az állati ( gyapjú) eredetű termékek megkeményedhetnek, összemehetnek, elveszthetik színüket.

A szintetikus szálak a legkevésbé érzékenyek bármilyen szerre.

A szőnyeg hátoldalán található hordozószövet is nagymértékben befolyásolja azt, hogy milyen módszerrel tisztítható a szőnyegünk. A juta hátú szőnyeg zsugorodik, ezért csak száraz tisztítása javallott, a hab és nemezhátú pedig sok vizet szív magába, lassan szárad ki ezért megpenészedhet.

Természetesen sokan saját kezűleg fognak a szőnyegtisztításhoz és ehhez számos házi praktikát is be lehet vetni. Adott esetben – megfelelő tisztítószerekkel és gépekkel – ez is lehet sikeres. Kényes esetben azonban biztonságosabb a professzionális tisztítás. A profi tisztítási technológiák  különbözőek, ezért nem árt ezek előnyeit és hatékonyságát ismerni. Minden vegyszeres tisztítás megkezdése előtt alaposan ki kell porszívózni a felületet. Javasolt a hengerkefés készülékek használata, ami fellazítja a szálakat, és összeszedi a szöszöket, hajszálakat. 

Száraz poros takarítás :

A száraz poros tisztítás lényege, hogy a felület nem találkozik vízzel így a takarítás után azonnal használható. Hátránya, hogy csak a felületen tisztít a szőnyeg belsejében nem.  Száraz poros takarítás során a tisztítószert  szórjuk egyenletesen fel a tisztítandó felületre, ezután géppel, lehetőség szerint egytárcsás súrolóval, lágy samponozó kefével dolgozzuk be a szőnyegbe, a takarítás végén pedig hengerkefés porszívóval alaposan porszívózzuk fel.

Száraz habos takarítás:

Száraz habos professzionális takarításA tisztítás a száraz poros takarításnál hatékonyabb. Száraz habos takarításnál  használjunk hengerkefés súrolót lágy samponozó kefével. A munkaoldatot szórófejes flakonnal, vagy a gépen használt tartályból juttathatjuk  a felületre. A géppel képzett kemény hab feloldja, és a felszínre hozza a mélyebben lévő szennyeződéseket. A száradás 3-4 óra, a hőmérséklet emelésével és a megfelelő szellőztetéssel ezt gyorsíthatjuk. Száradás után a felületet porszívózzuk át hengerkefés porszívóval.

Száraz habos takarításra ajánlott termékeink:

Sutter Dry Mok, mely egy semleges kémhatású színkímélő szőnyegtisztító, mely speciális összetevőinek segítségével megakadályozza a szennyeződés visszatapadását a szőnyegbe, használata 3-10%-os oldatban javasolt, vagy a

Trend Quality Szőnyegtisztító kézi, 5-10%-os oldata mely semlegesíti a szagokat és kellemes illatot biztosít.

Nedves tisztítás :

Nedves szőnyegtisztítás professzionális szerekNedves szőnyegtisztítás során professzionális injekciós-extrakciós szőnyegtisztító gépet használunk, ami nagy nyomással juttatja a tisztítószert a szőnyegbe, és onnan egy vízszívófejjel vissza is szívja. A nedves szőnyegtisztítás a leghatékonyabb tisztítási módja a padlószőnyegeknek. Nagy mennyiségű vizet juttatva a felületre a szőnyeg egésze átnedvesedik, így a száradási idő akár 1 nap is lehet, tehát érdemes megfelelően megtervezni a szőnyegtisztítás időpontját. Nedves takarítás után is porszívózzuk ki a szőnyeget.

Nedves szőnyegtisztításra javasolt tisztítószereink:

Sutter Ini-Mok, mely egy nem habzó semleges kémhatású szer, kifejezetten jó zsíroldó hatású, speciális összetevőinek segítségével megakadályozza a szennyeződés visszatapadását a felületre. Használatra készítendő  oldata 5%-os.  

Trend Quality Szőnyegtisztító gépi, mely kellemes illatú habzásgátolt szer, mely a szennyeződés mértékétől függően 3-6%-os oldatban használható.

Eseti foltok kezelésére a habzó termékeket használjuk, oldatot készítünk, és szivaccsal habot képezve eltávolítjuk a szennyeződést. Szőnyegtisztítás előtt minden alkalommal végezzünk egy kis helyen próbatisztítást.

A szőnyeg szálainak megvizsgálásához elegendő néhány szálat meggyújtani. Ha papírhoz hasonló szag keletkezik égés során, a szőnyeg növényi eredetű, ha gyapjúhoz hasonló szaggal ég, akkor állati eredetű, ha pedig furcsa szagú esetleg nagyon zsugorodó a égés során a szál allor szintetikus szőnyeggel van dolgunk.

A forró vizes mélymosásos szőnyegtisztítás sem ritka, de ezt is csak speciális géppel lehet elvégezni. Hasonló a kommersz szőnyegtisztító géppel végzett eljáráshoz, csak most a tisztításhoz nagynyomású forró vízpermetet és tisztítószert alkalmaznak. A nagy nyomású permet kimossa a szőnyegből a régebbi lerakódásokat is, a kiváló hatékonyságú azonnali és nagy teljesítményű vízvisszaszívás miatt – ami 85-90%-os - pedig nem nedvesedhet túl a szőnyeg. A száradásához alig 2-4 óra szükséges, és e módszer tisztító hatása is kiváló. Viszont csak referenciával rendelkező szakemberrel célszerű elvégeztetni a tisztítást.

Széndioxidos Bio tisztítás

Újnak mondható a széndioxidos Bio tisztítás, amelynek során előbb a régebbi foltokat távolítják el a szőnyeg felületéről, majd kétkomponensű, széndioxidos tisztítószerrel teljes mélységében áttisztítják azt. Ez az eljárás 20%-kal kevesebb nedvességet juttat a szőnyegek anyagába, és a művelet során speciális impregnálást biztosít, amely fokozott védelmet nyújt az elkövetkező szennyeződések ellen, kitolja az újabb felújító tisztítás idejét.

Ennél már csak a tisztítóüzemben végzett mélymosású szőnyegtisztítás hatása jobb. Hátránya, hogy elég költséges, a tisztítás nem helyben, hanem tisztító műhelyben történik, viszont a szőnyegek tökéletesen tisztán, átmosva, vetemedés mentesen és szinte újszerű állapotban kerülnek vissza az otthonunkba.

A fentiek alapján eldönthető, hogy a többnyire drága szőnyegek alapos kitisztítását jobb a munkájukra garanciát vállaló szakemberekre bízni, mint sajátkezű módszerekkel házilag megkísérelni. Az eredmény garantált és munkába sem kerül. A padlószőnyegek és kisebb értékű szőnyegek tisztításával azonban otthoni körülmények között is megbirkózhatunk.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Padozat tisztítás és ápolás