Új sorozatot indítunk, hogy szakmai tanácsokkal segítsük az épülethigiéniai szakembereket.
MIBŐL VAN? HOGYAN TAKARÍTSUK?
Ez a két legfontosabb kérdés akkor, amikor padozatok, burkolatok tisztításába fogunk.
Ahhoz, hogy egy adott felületet megfelelően tisztítani tudjunk ismernünk kell azt, hogy az adott felület milyen anyagú. Sőt, ahhoz, hogy egy felület jól tisztítható legyen egy adott helyen, fel kell mérnünk már a tervezés során, hogy
milyen fajta és
mekkora igénybevételnek lesz a felület kitéve,
az épület melyik részén helyezkedik el,
milyen hatások - hő, mechanikai terhelés, víz, pára, - érik és annak folyományaként
hogyan piszkolódik a felülete?
Fentiek ismeretében már a tervezéskor eldönthetjük, melyik az az anyag, amely esztétikailag oda illik, megfelelően, költséghatékonyan, kis energia ráfordításával tisztítható és az adott helyen lévő igénybevételnek megfelelő, nem kopik, nem deformálódik és szakszerűen karban tartva sokáig szép marad.
Ahhoz, hogy ezt tudjuk, ismernünk kell a különböző burkoló anyagok alaptulajdonságait.
Új sorozatunkban fajtánként vesszük sorba a különböző burkolatok tulajdonságait- és tisztításuk aranyszabályait valamint ajánlunk konkrét megoldást is a tisztítási nehézségekre.
Egyre többször találkozunk a szabad levegőn lévő alkotások tisztítási feladataival. De hogyan fogjunk hozzá? Mutatjuk!
A kültéren található épületrészek, szobrok, utcabútorok takarításánál is a legfontosabb kérdés: miből van az adott tárgy? Ám felmerül a második is: milyen piszkot kell eltávolítani?
A szabad levegőn álló tárgyak – bármilyen anyagból is vannak- három fő hatásnak vannak kitéve: az esővíznek, a napnak/árnyéknak és - sajnos - az embernek.
1. A hazai klímán normál esetben a csapadékvíz (esővíz) oldott oxigén tartalma magas, 80-105 % közötti, pH-értéke 7,0-7,5 közötti. A természetben megtalálható legtisztább víz, ugyanakkor kutatások igazolják, hogy a klímaváltozás miatt az esővíz savasodik, bár nagyon kis mértékben. A levegőből beleoldódott gázok, por alakú anyagok és mikroorganizmusok enyhén, de szennyezik. Ritkán az is előfordul, hogy az esővíz szaharai porral szennyezett (vöröses színű), vagy távolabbi tűzhányók kitörései és a speciális felhőréteg-mozgások miatt esetleg mikroméretű részecskékben, de akár némi hamut is tartalmazhat. Ezzel szabad szemmel is látható elváltozások az esőcseppekben, amelyek tiszta esővízzel vagy csapvízzel lemoshatóak.
Az esővíz általában semmilyen kárt nem okoz a kültéri szobrokon, utcabútorokon, de évtizedeken az esővízből kioldódó részecskék, és a jelenleg tapasztalható enyhe savasodás miatt az adott kültéren lévő szobor felületi részecskéi és az esőcseppek között elindul egy kémiai folyamat. Elpiszkolódik, eredeti fényét elveszíti, így fontos, hogy folyamatosan, minimum évente egyszer a kültéri tárgyakat nagynyomású technológiával, vízzel átmossuk. Dörzsölés, kézikefe használata egyszerű átmosáskor nem ajánlott.
Vízkő vagy sókivirágzás eltávolítására ajánlott a Sutter Professional hangyasavat tartalmazó Decalc terméke, mely koncentrátum, kétféle kiszerelésben is elérhető kínálatunkban.
2. A napsugárzás és az árnyék – bármily meglepő – nagyobb ellenség, mint az esővíz. Az árnyékos oldalak (különösen a folyamatos árnyékban lévők) ugyanis mohásodni kezdenek, ha a talp/azat élő növénnyel érintkezik, ez szinte elkerülhetetlen. A mohák elszínezik a kültéri tárgyakat, nem minden esetben esztétikusak. A mohát kiszárítással lehet a legkönnyebben és a legkíméletesebben eltávolítani, pár nap után kefével ledörzsölni. A napos részeken moha nem terem, ám az egyre erősödő napsütés hőmérsékleti változásokat okoz az adott tárgyon, mely a felületet porózussá teheti. A porózus felület pedig könnyebben piszkolódik és összességében óriási felületet biztosít minden szennyeződésnek, az apró kis lyukacskákban megülnek a szennyeződések. Fontos, hogy a kültéri tárgyakat ne vakító napsütésben, a legnagyobb melegben tisztítsuk, lehetőség szerint reggel és késő délután végezzük a szakszerű takarítást, így elkerülhető, hogy extrém magas hőmérsékletű tárgyon végezzünk kézi, gépi, vizes vagy vegyszeres takarítást.
3.
Az emberek okozta károk lehetnek akaratlagosak vagy véletlenek. Az utóbbiak közé tartozik az emberi bőrrel való érintkezés, mely egyértelmű zsírosodást okoz. Különösen ott, ahol a szobrot mindannyian megérintik (gondoljunk csak a „szerencsét hozó” szoborláb-érintésekre, vagy a közös „szelfikre” egy-egy szoborral, nekidőlve, ráülve, stb.). A szobrokkal ekként érintkezők nyilván nem gondolnak bele a kezeikről a szoborra tapadó zsíros szennyeződésre, sőt, örömmel látják, hogy egy-egy helyen az adott szobor már fényes - hiszen az a felület már – szinte - menthetetlenül el is zsírosodott -, tehát könnyebb megtalálni a biztos pontot, aminek az érintése majd a legenda szerint szerencsét hoz… Ám a valóságban ezzel károsodik az eredeti felület. Zsíros szennyeződések eltávolítására a Sutter Cleaner 2000 magas koncentrációjú professzionális termékek ajánljuk, mely alaptakarításra és általános mélytiszításra is kiválóan alkalmas.
Makacsabb zsíros szennyeződés eltávolítására az extra hatékony Microsolv terméket ajánljuk, mely már a gyakorlatban is bizonyított, hiszen a Parlament mellett álló Kossuth szobor takarítását ezzel végeztük. Ez a legerősebb zsíroldószer a kínálatunkban. Természetes oldószeralapú zsírtalanító mikroemulzió , nagy hatékonyságú oldószerrel, mely akár a festéket is képes eltávolítani.
Sokkal rosszabb eset, ha vandalizmussal állunk szemben. Az akaratlagos kültéri szobor-, és utcabútor-rongálás bűncselekmény, és nagyon sok esetben maradandó károsodást okoz. A graffitik eltávolításáról ITT olvashat bővebben, az ajánlott termék a Graff Remover Ultra gél, mely függőleges felületen is jól megtapad.
Szabadtéri bútorok, kiülők vagy akár szobrok tisztításakor is fontos, hogy lehetőség szerint környezetbarát tisztítószert használjunk! A használatra kész oldatok közül általános zsíroldásra a Sutter Zero Amber általános zsíroldó vagy a Sutter Zero Emerald Easy emelt hatású szuperkoncentrátum kiválóan alkalmas. Mindegyik Zero termék biológiailag 100 %-ban lebomló összetevőkből áll, a természetbe kerülve nem károsítja a környezetet.