Az Assist-Trend Kft. 2025-ben 20 éves lesz.
Születésnapunkat rendhagyó módon úgy ünnepeljük meg, hogy partnereink számára 20 zöld tippet adunk ajándékba. 20 cikkben járjuk körül: hogyan is lehet felelősen üzemeltetni egy szállodát, irodaházat, székházat?
Hisszük, hogy partnereinkkel közösen valóban megvalósítható a zöldebb jövő, professzionálisan, hitelesen, felelősen gondolkodva.
Jó olvasást és hatékony zöldülést kívánunk!
19. TIPPÜNK: KÖRNYEZETTUDATOS KONCENTRÁTUMOK ÉS SZUPERKONCENTRÁTUMOK
Miért környezettudatos a koncentrátumok és a szuperkoncentrátumok használata?
A válasz röviden: azért, amiért a szörpé is. Nem kell vizet szállítani, a víz mindenhol adott.
A válasz hosszabban: ökológiai lábnyomunk zöme a szállítási, logisztikai költségekből ered. Így nagyon fontos, hogy csak olyan összetételű terméket szállítsunk, ami a környezetünkben nem érhető el. Tehát például vizet ne! Erre a problémakörre adnak tökéletes megoldást a professzionális tisztítószerek esetén a koncentrátumok, szuperkoncentrátumok.
A normál koncentrátumok kb. 5 % feletti hígításban használandók, tehát például 1 liter munkaoldat készítésekor 50 ml koncentrált tisztítószert kell hozzáönteni az 1000ml vízhez. Ezzel a példával élve tehát 950 ml vizet nem kell szállítani, ennyi megtakarítással feltétlenül számolhatunk. A professzionális tisztítószerek kifejezetten intézményi, közületi célra lettek fejlesztve, nem lakossági készítmények. Fontos a helyes hígítási arány, minden koncentrált terméken megtalálható az adott tisztítószerkoncentrátum kiadóssága, hígítási számítása.
Szuperkoncentrátumnak általában az 5 % alatti (tehát a koncentrátumnál erősebb összetételű) hígítási arányú tisztítószereket nevezzük. Ezeknél a szereknél egészen kicsi szuperkoncentrátum vízzel történő „felhúzása” is elegendő ahhoz, hogy hatékony professzionális, használatra kész munkaoldatunk legyen. A Sutter Ecocaps termékcsaládja esetén például egy darab 15 grammos vízben oldódó szuperkoncentrált kapszula fél liternyi (500 ml) használatra kész munkaoldat elkészítéséhez elegendő. Azaz – ebben a példában - 33-szor kevesebb (!) raktárhelyiség és logisztikai költség is elegendő ugyanannak a munkaoldatnak az előállításához. Az Ecocapsokról itt írtunk bővebben.
Összességében a koncentrátumok és szuperkoncentrátumok a csomagolásuk kapcsán is környezetbarátok, hiszen esetükben jóval kevesebb csomagolóanyagra van szükség, eleve nem termelődik több száz tonna felesleges műanyag flakon. Ügyeljünk arra is, hogy olyan szuperkoncentrátumot és koncentrátumot használjuk a professzionális higiéniai területén, aminek a csomagolása már önmagában is újrahasznosított alapanyagú és használat után ismét újrahasznosítható.
A koncentrátumok és szuperkoncentrátumok használata a környezettudatosság mellett költséghatékony, energiahatékony és a szállítások redukálásával csökkenti a széndioxid kibocsátást is. A legfontosabb erőforrást, az embert is a lehető leghatékonyabban támogatja, hiszen némi tudás is elegendő ahhoz, hogy a takarítószemélyzet megfelelő koncentrációjú tisztítószert állítson elő.
Ha esetleg felfrissítendő a kémia tudás, a koncentrációszámításról korábban ITT írtunk bővebben.
A szuperkoncentrátumok használatakor gyakran adagolóberendezés segíti a kis egységnyi tisztítószer pontos és szabályos adagolását. Érdemes tájékozódni a lehetőségekről, hiszen pl. a Promax adagolók felszerelésével a kézi higításra számított egységárnál is olcsóbb megoldást kaphatunk.
Összefoglalva tehát: a koncentrátumok okos és egyértelműen kimutatható költségcsökkentést eredményező lehetőségek, minden felelősen gondolkodó létesítményüzemeltető számára.
Használatuk segítségével:
Gazdaságosabb az üzemeltetés (alacsonyabb egységköltség)
Csökkennek a szállítási és tárolási költségek
Kevesebb műanyag csomagolás keletkezik
Kevesebb szállítás = kisebb szénlábnyom
Testre szabható hígítás
a hatékonyság növelhető
elkerülhető a vegyszerpazarlás is.