Sokan, sokféleképpen válaszolnak erre a kérdésre. Pedig csak egy helyes és szabályos válasz van, mutatjuk, mi az!
Először egy kis „jogászkodás” következik, de érdemes elolvasni:
Immáron két éve, 2023. július 1. óta új időszámítás van a hazai hulladékkezelésben.
Az EU direktíváinak megfelelően a keletkezett hulladékok lehető legnagyobb százalékát ún. körforgásos rendszerben vissza kell juttatni a hulladékfeldolgozókhoz.
A MOHU Zrt. erre a célra jött létre, és nyerte meg az állami koncessziót a hulladékgazdálkodás hazai egységesítésére és fejlesztésére. 2023. július 1-jét követően az eddigi megosztott önkormányzati és állami hulladékgazdálkodási közfeladatok helyett az előbbi megszűnésével egy centralizált hulladékgazdálkodási rendszer jön létre, melyben az állam hulladékgazdálkodási közfeladata a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységre és a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenységre terjed ki. Az állami hulladékgazdálkodási közfeladat gyakorlásának jogát az állam kizárólag egységesen, egy eljárásban, egy és ugyanazon koncesszor részére koncessziós szerződéssel 2023.július 1-től 35 évre átengedte.
A hulladékgazdálkodási törvény 2023-ban ennek kapcsán több rendeletben is módosult, melyek közül a legfontosabbak a hulladékgazdálkodási díjakra, a koncessziós társaság feladataira és a kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) vonatkoznak.
Legfontosabb jogszabályok:
A 272/2023. (VI. 29.) Korm. rendelet a hulladékgazdálkodási koncesszióval kapcsolatos kérdéseket szabályozza, többek között a díjak mértékét, a koncessziós társaság feladatait és a biológiailag lebomló hulladékok elkülönített gyűjtésének kezdetét.
A 8/2023. (VI. 2.) EM rendelet a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység ellátásával összefüggő díjakat, a díj alkalmazási feltételeit és a díj megfizetésének rendjét szabályozza.
A 23/2023. (XI. 30.) EM rendelet a hulladékgazdálkodási díjakról szól, beleértve a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat és a koncessziós társaság által végzett hulladékgazdálkodási tevékenységek díját.
De miért érdekes mindez egy nagy kiszerelésű tisztítószert vásárló partnerünk számára?
Azért, mert a hatályos jogszabályok értelmében immáron kettő éve a hulladékot „termelő” feladata a csomagolásként használt hulladék szabályos kezelése és visszajuttatása a körforgásos rendszerbe.
Azaz, ahol az üres tisztítószeres kanna megmarad, ott, annál a vállalkozásnál kell az adott MOHU intézményi szolgáltatót megkeresni és a hulladékot vele elszállíttatni, akár veszélyes az a hulladék, akár nem.
Hogyan lehet ezt megtenni? Regisztrálni szükséges a MOHU partnerportálján, és a megfelelő online azonosítást követően megrendelni a hulladék eseti vagy rendszeres szabályos elszállíttatását.
További hasznos tudnivalók:
Főszabály szerint a kiürült vegyszeres/tisztítószeres kanna HAK 15 01 10*-es kódú veszélyes hulladék. Visszaszállítását a körforgásos rendszerbe kizárólag az intézményesített MOHU partner végezheti. Elviekben a hulladékszállításnak és kezelésnek nincs költsége. Fontos megnézni a kannán található CLP piktogramokat, ezek tartalmát ismerni, megérteni, a hulladékkezelővel minden esetben egyeztetni.
Vannak olyan tisztítószeres kannák, amelyeknél a forgalmazó vállalja, hogy saját maga szállítja el azokat, mert igazoltan visszaviszi a gyártónak, közvetlen újratöltésre. Az Assist-Trend Kft. esetében ilyen pl. a 20 literes ipari Hypo, hiszen ezeket a kannákat - épp a körforgásos rendszert erősítendő - egyenesen visszajuttatjuk a gyártónak.
És vannak olyan tisztítószeres flakonok, kannák is, amelyek teljesen ártalmatlan, biológiailag 100 %-ban lebomló anyagokat tartalmaznak és maguk a flakonok is újrahasznosított műanyagból vannak. Ezeket a normál intézményi szelektív gyűjtés során lehet újrahasznosítani és a körfogásos rendszert ekként támogatni.
Fontos tehát, hogy partnereink regisztráljanak a MOHU partnerportálján és szabályosan juttassák vissza a keletkezett hulladékaikat a rendszerbe. Kérdés esetén keresse bátran higiéniai tanácsadóinkat a szakerto@assist-trend.hu elektronikus levélcímen.